Zone A Défendre
Tritons crété-e-s contre béton armé

Strona główna > Textes > Communiqués et appels du mouvement anti aéroport > Zaproszenie na Międzygalaktyczny Tydzień w ZAD -

Zaproszenie na Międzygalaktyczny Tydzień w ZAD -

Piątek 28 lipca 2017

Wszystkie wersje tego artykułu: [français] [polski]

## Zaproszenie na Międzygalaktyczny Tydzień w ZAD - Notre-Dame-Des-Landes – 17-24 sierpień

UWAGA! Zmiana terminu Międzygalaktycznego Tygodnia w ZAD na 17-24 sierpnia + program

Cześć! Jako termin tygodnia spotkań z kolektywami i historiami walk z różnych krajów w ZAD uprzednio wybraliśmy 12-20 sierpnia. Jak się jednak okazało, aktywiści, którzy stawiają opór przeciwko składowisku odpadów nuklearnych w Bure (północny wschód Francji) oraz osoby okupujące las Lejuc, w ostatnim czasie zmuszeni są stawić czoła potężnej presji ze strony policji oraz ewikcjom. Na miejscu tych wydarzeń, w weekend 12-13 sierpnia, towarzyszki i towarzysze organizują festiwal "Bure’lesques" (http://www.burefestival.org/) oraz wielkie demo przeciwko firmie Andra 15 sierpnia. Podjęliśmy zatem decyzję o przeniesieniu Tygodnia Międzygalaktycznego, żeby ułatwić zainteresowanym udział w obydwu wydarzeniach. Dodatkowe informacje na temat Bure są dostępne pod adresem: http://vmc.camp. Przepraszamy wszystkie osoby, które zdążyły zaplanować sobie ten tydzień. Prosimy o przekazanie tej informacji wszystkim tym, którzy planowali przyjechać do nas 12 sierpnia i do zobaczenia w Bure! Poniżej zamieszczamy zaproszenie na Międzygalaktyczny Tydzień. Program jest dostępny tutaj: here (może ulec zmianom)

// Autonomiczna strefa przeciwko lotnisku i jego światu

Przez ponad 50 lat, rolnicy i okoliczni mieszkańcy sprzeciwiali się budowie nowego lotniska nieopodal francuskiego miasta Nantes (w którym, nawiasem mówiąc, istnieje już jedno lotnisko). Dziś, na tych żyznych ziemiach, w lasach, na mokradłach, które międzynarodowy gigant Vinci chce przykryć betonem, w najlepsze trwa eksperyment polegający na redefiniowaniu życia codziennego w samym sercu walki. Radykałowie z całego świata, lokalni rolnicy i wieśniacy, grupy obywatelskie, związkowcy i przyrodnicy, uchodźcy i uciekinierzy, squattersi i działacze na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi, oraz wielu innych, jednoczą się w obronie ponad 1600 hektarów ziemi przed lotniskiem i jego światem. Przedstawiciele rządu ogłosili te tereny “straconymi dla republiki”. Ci, którzy je okupują, nazwali te ziemie: ZAD (“zone à défendre” czyli “strefa obrony”). Zimą 2012 roku ponad tysiąc funkcjonariuszy oddziałów prewencyjnych podjęło próbę ewikcji mieszkańców strefy, musieli jednak zmierzyć się z determinacją i oporem o wielu obliczach. Kulminacją tych wydarzeń była 40-tysięczna demonstracja, podczas której udało się odbudować to, co zostało zniszczone przez francuski rząd. W niecały tydzień później, policja została zmuszona do przerwania (jak sami nazwali tą akcję) “Operacji Cezar”. Od tej pory, ZAD stopniowo uwalniał się od wpływów rządu oraz społeczeństwa konsumpcyjnego, nawiązywał kontakty z uczestnikami innych walk – lokalnie i nie tylko. To ruch, w którym szanse na zwycięstwo wciąż rozniecają ducha walki.

Przez ostatnie 8 lat (od czasu, gdy Obóz Akcji Klimatycznej wzmocnił siły okupujące te ziemie), strefa ta stawała się niezwykłym laboratorium nowych sposobów na życie, powstałym przez współpracę wszystkich tych, którzy współtworzyli ten wielobarwny ruch. Pomimo tej różnorodności, udało się stworzyć wspólne ramy, które stały się bazą do radykalnego zredefiniowania organizacji życia, dzielonej przestrzeni oraz pracy na ziemiach bez lotniska, w oparciu o dobra wspólne, pojęcie współużytkowania zamiast pojęcia własności oraz przekonanie, że ci, którzy walczą o ziemie – decydują o ich przeznaczeniu.

## Wciąż potrzebna jest walka o przyszłość ZAD

Przez ostatnie parę lat, ruch organizował kolejne masowe mobilizacje i akcje bezpośrednie, by zapobiec powtórnym próbom rozpoczęcia budowy lotniska przez rząd. Jesienią 2016 roku, cała strefa stanęła w obliczu zagrożenia eksmisjami. 8 października 2016 roku tysiące ludzi przybyło do ZAD, by zademonstrować siłę tego ruchu. By uczcić walkę lokalnych rolników sprzed lat, uczestnicy demonstracji zgromadzili drewniane kije, które “zasadzili” w ziemi, składając tym samym wspólną przysięgę, że wrócą po nie i chwycą je w dłoń w obronie ZAD, jeśli tylko będzie taka potrzeba. Po miesiącach niepewnej sytuacji i wzmacniania linii oporu, rząd porzucił plany ewikcji. Nowo wybrany rząd zdecydował się odsunąć w czasie kolejne działania organizując 6-miesięczne “mediacje” wokół tematu lotniska. Istnieje możliwość, że projekt zostanie w końcu porzucony lub, że jego użyteczność zostanie potwierdzona. W każdym wypadku, rząd będzie z całą pewnością próbował ponowić atak na ZAD.

##17-24 sierpień: Wakacyjne zaproszenie do ZAD

Jesteśmy mieszkańcami ZAD, którzy chcą wzmocnić kontakty oraz relacje z grupami i osobami z różnych krajów. W tym duchu zapraszamy Was na Międzygalaktyczny Tydzień w ZAD, który odbędzie się w dniach 17-24 sierpnia. Będzie to tydzień obfitujący w wydarzenia, warsztaty, dyskusje.

// Udział w budowie międzygalaktycznej chaty

Przez całe lato w ZAD będzie trwała budowa międzygalaktycznej chaty. Będzie w niej miejsce, by ugościć grupy i inicjatywy z różnych stron świata oraz przestrzeń na różnego rodzaju spotkania, szkolenia, prezentacje, imprezy i wiele więcej. Będzie możliwość wzięcia udziału w budowie chaty przez cały tydzień, a także przedstawienia swoich pomysłów na użycie tej przestrzeni w przyszłości.

// Szkolenia Obrony ZAD

Zorganizujemy praktyczne szkolenia z obrony ZAD. Będzie to dobra okazja do wymiany różnych technik i pomysłów na stawianie oporu masowym atakom policji. Szkolenia te zostały przećwiczone w ubiegłym roku na osobach w różnym wieku, o różnych aspiracjach i zróżnicowanych warunkach fizycznych. Będzie to również okazja do dyskusji na temat akcji i blokad poza terenem – dla tych, którzy nie będę mogli pojawić się w ZAD w razie zagrożenia ewikcjami

// Opowieści o historii ZAD

Zaproponujemy Wam spacery i spotkania, podczas których przedstawimy historię ZAD.

// Wzmiacnianie więzi z innymi aktywistami i wspólnotami

Chcemy podjąć dyskusję na temat możliwości blokowania kapitalistycznych projektów, udziału w działaniach rewolucyjnych, budowy autonomicznych stref w dłuższej perspektywie i na dużą skalę, poprzez silną sieć kontaktów oraz, docelowo, wzmocnienie sieci No Border. Chcemy wymienić się z Wami doświadczeniami. W tym celu będzie możliwość przedstawienia swoich prezentacji czy dyskusji.

// Logistyka i udział

Międzygalaktyczny tydzień będzie się odbywał w ramach “mobilnego obozu”, który powstał w zeszłym roku na wypadek ewikcji (mimo wszystko, uczestnicy powinni zabrać ze sobą własne namioty, maty, śpiwory, czołówki). Jedzenie i logistyka będą zorganizowane na miejscu i będą wymagały zaangażowania wszystkich uczestników.

// Dajcie nam znać, że do nas dołączycie!

Musimy znać z wyprzedzeniem liczbę uczestników, żeby zorganizować program i logistykę (chcielibyśmy, by każdy został przez cały tydzień, by móc dzielić proces z pozostałymi uczestnikami). Prosimy, dajcie nam znać przed 31 lipca, ilu/ile z Was przyjedzie i na jak długo. Powiedzcie nam w jakim języku mówicie, żebyśmy mogli zorganizować tłumaczenie.

Ugościmy Was z przyjemnością! Kontakt: exclaimthezad@riseup.net

To Międzygalaktyczne Zgromadzenie jest naszym hołdem złożonym Zapatystom i ich inicjatywie, by wyjść za granice oraz odezwą na ich niedawny apel “Ściany ponad nami, rysy pod nami (i na lewo)” http://enlacezapatista.ezln.org.mx/2017/02/14/los-muros-arriba-las-grietas-abajo-y-a-la-izquierda/

Załączniki