Zone A Défendre
Tritons crété-e-s contre béton armé

Ana sayfa > Textes > Communiqués et appels du mouvement anti aéroport > Zad’ı Savun- uluslararası dayanışma çağrısı 8-9 ekim 2016

Zad’ı Savun- uluslararası dayanışma çağrısı 8-9 ekim 2016

Perşembe 22 Eylül 2016

Bu makalenin tüm sürümleri : [Deutsch] [English] [English] [Español] [Türkçe]

(http://isyandan.org/haberler/fransa-nantesta-hava-limani-insaatina-karsi-direnis/)

Elli yılı aşkın bir süredir yerel halk ve çiftçiler zaten halihazırda bir hava limanı bulunan Nantes şehrine bir yenisinin daha inşa edilmesine direniyorlar. Çok uluslu Vinci şirketi bu zengin sulak arazilere ve ormanlara inşaat yapmak istiyor. Dünyanın dört bir yanından eylemciler, çiftçiler, köylüler, sendikacılar, yurttaşlar, kağıtsızlar, mülteciler, çevreciler ve daha bir çoğu, la ZAD (Zone À Défendre) ismini verdikleri 4 bin akrelik toprağın savunulması için örgütleniyorlar.

2012 kışında çevik kuvvet bölgeyi boşaltmaya kalkıştı ve kararlı bir direnişle karşılaştı. Direnişin 40 bin kişinin katıldığı gösterilerle desteklenmesi nedeniyle polis “Cesar” ismini verdiği operasyonu durdurmak zorunda kaldı. Geçtiğimiz üç sene boyunca uğruna direnilen bu bölge, harekete çeşitlilik katan farklı yaşam deneyimlerinin ve biçimlerinin birlikteliğine ev sahipliği yaptı. Mülkiyete ve hava limanı projesine karşı arazinin kullanımına ve yaşamına dair farklı fikirler geliştirildi.

Şimdi ise bütün bölge yine bu hava limanı inşaatı tehdidi ile karşı karşıya. Başbakan Valls Ekim ayında arazide yaşayan, tarım yapan, çalışan herkesin zorla çıkartılacağını açıkladı.

8 Ekim’de on binler, savunucularının ZAD ismini verdiği arazide toplanacak. Köylülerin geçmiş mücadelelerini onurlandırmak adına ahşap değnekleriyle gelecekler ve gerektiğinde tekrar geri almak üzere onları arazide bırakacaklar. Eylemciler aynı zamanda düzinelerce marangoz tarafından inşa edilmiş olan hangarı zorla boşaltmaya direnmek için üs olarak kullanacaklar.

Herkesi ZAD direnişi ile dayanışmak adına Fransız hükümetine ya da Vinci şirketine yönelik protestolar örgütlemeye çağırıyoruz. Bu hava limanı inşa edilmeyecek, ZAD üzerindeki hayat korunacak.