Zone A Défendre
Tritons crété-e-s contre béton armé

Ana sayfa > Textes > Communiqués et appels du mouvement anti aéroport > ZAD Savunma Çağrısı

ZAD Savunma Çağrısı

Perşembe 29 Eylül 2016

Bu makalenin tüm sürümleri : [Español] [français] [italiano] [Türkçe]

http://www.kedistan.net/2016/09/24/zad-savunma-cagrisi/

ZAD otonom bölgesi yaşayanları tahliye tehlikesinin belirmesiyle bir savunma çağrısı yaptı. Türkçe çevirisini yayınlıyor, okuyucularımızı da paylaşmaya davet ediyoruz.

Orijinal metni burada bulabilirsiniz. ZAD’da sürdürülen mücadele ve siyasi proje konularında bilgilenmek için ZAD filmini, Türkçe altyazılı olarak izleyebilir, ayrıca ZAD ve Nantes havaalanı projesiyle ilgili türkçe yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Tahliye tehdidine karşı ZAD’ın çağrısı

2012’de yapılan César operasyonundan sonra, ZAD burada ve her yerdeki zararlı projeleri engellemek, iktidar ve ticari ekonomiye karşı otonom alanları çoğaltmak adına bir sembole dönüştü.

Yakıcı bir sosyal hareketlilikle damgalanan bir ilkbaharın ardından, bizi yönetmeye çalışanlar siyasetin, artık pek çok kişinin inanmadığı bir seçim gösterisi çerçevesinden çıkmaması için herşeyi yapacaklar. Bizi içinden çıkarmaktan aciz oldukları ve sayesinde varolup geliştikleri bir çevresel ve sosyal felaketin ortasında yaşıyoruz. Kendi yaşamımızı somut olarak sahiplenebileceğimiz ve siyaseti yeniden yaratabileceğimiz fikri ZAD ve benzeri girişimlerden kaynaklanıp büyüyor. Bu yüzden, bunların varolması, yöneticiler için bu denli dayanılmaz ve sayısız insan için de bir o kadar değerli. ZAD’ın uyandırdığı inatçı umutlar ZAD sınırlarını aşıyor. İster bu dalgaya kapılıp, katılmanın coşkusunu yaşayın, ister burada inşa edilenlerin neşeli sağlamlığını hissedin, ZAD’ın yarın polisin darbeleri ve inşaat makinelerinin paletleri altında ezilmesinin düşünülmesi bile imkansız görünüyor. Bu metin, ZAD’ı sonuna kadar savunmak için bir çağrıdır.

Bu çağrı, direnişe alanda ya da uzaktan katılmak isteyenlere hitap etmektedir. Amacı, bugün karşı tarafı başarısız kılmak için bize çok önemli gelen noktalar üzerinde ve nasıl bir ruh durumu içinde hazırlandığımız konusunda bilgilendirmektir. Sizleri en geniş şekilde paylaşmaya ve yaymaya davet ediyoruz.

savunma Önümüzdeki haftalarda ciddi saldırı riskleri

Birkaç haftadan beridir, ZAD’da, az çok yakın tahliye söylentileri dolaşıyor. Bölgedeki otellerin rezerve edildiğini biliyoruz ve birçok basın haberi ‘güvenlik kuvvetlerinin’ tatil isteklerinin Eylül sonundan, Ekim sonuna kadar iptal edildiğini iddia ediyor. Jandarma komutanlığında, askeri teçhizat hazır edildiğinden bahsediliyor. 14 Eylül Çarşamba günü, Loire-Atlantique Valiliği, ‘campagnol amphibie’lerin, –yani ZAD’da yaşayan ve 2008’den beri koruma altında olan küçük kemirgenlerin-, yok edilmesine neden olacak, ve şantiyenin başlamasına yarayacak iki kararname imzaladı. Birçok farklı kaynak, müdahele planlarının Ekim başından itibaren mümkün olacağını ifade ediyor. İhtiyat çağrısı, sızıntılar, bilgiler

8 Ekim tarihinde düzenlenen büyük buluşmadan önce müdahale etmeleri kuşkusuz saçma olacaktır, fakat beliren bilgileri dinlemedeyiz ve her olasılığa hazırız. Her durumda, önümüzdeki haftalarda son derece ihtiyatlı olmaya ve özellikle şimdiden hükümete bu tahliye projesinden vaz geçmesi için baskı yapmaya çağırıyoruz. Sizleri ZAD’daki direnişe, uygulamalarımızın bütün çeşitliliğinde katılmaya; eğer uzaktaysanız, Vinci şirketini, projenin katılımcılarını ve iktidara ait mekanları hedefleyen desantralize eylemler yapmaya çağırıyoruz.

Her tür sürpriz saldırıya hazır olmak için, sayısız destekçimize, iş yerlerine, aile bağlarına kadar uzanan, ve hemen her yerdeki bilgi kaynaklarımıza güveniyoruz. Sizleri, projeyle ilişkili özel şirketlerden (temizlik, bekçi, güvenlik vs.) kaynaklanabilecek bilgi sızmalarını, jandarma kuvvetlerinin konaklayacağı oteller, gönderilen genelgeler, dahili yazışmalar ve operasyonla ilgili koridor fısıldamalarını, ayrıca ZAD çevresindeki birliklerin varlığını bize bildirmeye çağırıyoruz. Bütün bu bilgileri toplayıp, karşılaştırılıp, teyid ettikten sonra, sitemizde ve Acipa’nın sitesinde yayınlanacağız. (Sosyal medyada ve diğer kaynaklarda yer alan bilgileri yaymadan önce lütfen bu sitelerden teyid edin.) Ne olursa olsun hazırız!

Alandaki bütün ekipler duruma göre örgütlendi: Kantin, radyo, sağlık, hukuk, iletişim… Eylül başından beri yüzlerce kişi, bölge başkanının yasaklamak istediği alanda, yönlenme ve hazırlık kurslarına katıldı. Farklı özel yaşam alanları, kendilerine ait direniş biçimlerini geliştirdi ve polisin ilerlemesine birlikte karşı durmak için, ZAD ve mücadele hareketinin (komite, dernek ve köylüler) geniş ölçeğinde koordinasyon yapıldı.

Son günler boyunca, Fransa’nın her yerinde destek komiteleri arasında saldırı durumunda gerçekleştirilecek tepki eylemlerinin ayrıntıları için toplantılar yapıldı. Zamanı geldiğinde, bölgenin dayanışmacı lise ve üniversite öğrencileri gösteri yürüyüşü yapmak ve okullarını bloke etmek için hazırlıklı. Çevre oturanları, evlerini ve depo, samanlık gibi mekanlarını profesyonel veya amatör sağlık kollarına açmak, ve tedavi imkanlarını sağlamak için, hukukçular devletin ortaya koyabileceği baskıcı önlemlere karşı mücadele etmek için hazırlar. Bütün bölgenin köylüleri traktörlerini direnişe katmak için planlar yaptı. Tırmanıcılar, kesilme tehlikesindeki ağaçların yüksek dallarında direnmeye hazır. Bağımsız gazeteciler, sosyal medyada etkin kullanıcılar direnişçilerin bilgilerini, hükümetin propagandasına karşı nasıl dağıtabileceklerini görüşüyor. Yüzlerce kilometre uzakta, hatta Avrupa’nın dört bir yanında destekçiler en kısa zamanda bize katılabilmek için örgütleniyor.

savunma

2012 deneyiminin aksine, bu kez, alandaki mekanların hemen hepsinin zorla tahliyesinin söz konusu olduğunu belirtmekte yarar var. Yani, yalnızca, son senelerde alana yaşamak ve savunmak için yerleşmiş olanlar değil, alanın ‘tarihi’ denilen oturanları da söz konusu. Bu da 70 yaşam alanı, çiftlikler, atölyeler, yüzlerce can, insan, sürü ve diğer hayvanlar, bitkiler, 2000 hektar orman, tarla ve doğal dokunun önümüzdeki haftalarda haritadan silinmek istenmesi anlamına geliyor. Üstelik, açıklanan proje, yalnızca alanın tahliyesi değil, aynı dalga içinde, havaalanı ve yol inşaatının başlaması, ki bu da ilk etapta ‘türlerin taşınması’, arazi temizliği, arkeolojik kazı, yollarda ada yapımı, ve sit alanının korunması demek… Bu yüksek tehdit ortamında, alandaki direniş kollektif olarak örgütleniyor. Eğer zor da olsa, ZAD’ın bir bölümünü tahliye etmeyi başarsalar bile, biliyoruz ki bu mücadelenin sonu demek değildir ve senelerdir süren direniş her inşaat hamlesini engellemeye devam edecektir. Ucunu bırakmayacağız! Başarısız olacaklarını anlatmak için hala zaman var

Ne geri gelecekleri, ne de ZAD’ın tahliyesinin başarılı olacağı konusunda hiç bir şey kesin değil. ‘Onlar’ sözcüğü ile, elbette polis güçleri kadar, koruma kuruluşlarını, işbirliği yapan inşaat şirketlerini, bu grupların yemek, konaklama gibi gereksinimlerini karşılayan yapılanmaları kastediyoruz.

Önümüzdeki haftalarda yeni bir César operasyonu denemenin onlar için iyi bir fikir olmadığını anlatmak çok önemli. Değişik bakış açıları ve duruşları olan kişi ve grupları, önceden ve dayanışmayla, metin ve eylemlerle katkı yapmaya çağırıyoruz. Bunları, hükümete bağlı vekil ve sorumluları rahat bırakmamaya; seyahat, halk toplantısı, şehir konseyi gibi, gittikleri, bulundukları her yerde, ZAD’ın tahliyesi konusunda sorgulamaya davet ediyoruz. Kalabalık grupları, operasyon durumunda, etkin olarak ZAD’da olacaklarını açıklamarı için destekliyoruz. zad-afis-8-ekim-playmobils 8 Ekim’de, binlerce değnekle herkes ZAD’a

Bu belirsiz durumda, ve belirleyici dönemde, 8 Ekim buluşmasına, kalabalık kitlelerin katılması ve kırların toprağını onbinlerce değneğin darbeleriyle müziğe çevirmek çok önemli. 8 Ekim’de hangarlar inşa edilecek, ve 9 Ekim’de ZAD’ın değişik noktalarında atölyeler olacak. Birçok kentten ZAD’a otobüsler düzenlendi. Hafta sonunun bütün etkinlerini görmek için İnternet sitelerimize bakabilirsiniz. Bu randevu, alana örgütleme ve savunma malzemeleri getirmek için de bir fırsat. (Gereken malzemelerin listesini de sitelerde bulabilirsiniz)

Değneklerin şarkısı : Eğer geri gelirlerse, her şekilde mücadele

Operasyon durumunda, alanda kalabalık kitlelere gereksinim olacak, ama henüz durum belirgin değilken, kitlelerin şimdiden gelmesi sorun yaratabilir. Lütfen gelmeye hazır olun ama işaret bekleyin.

Yakında gerçekleşecek olan bir polis operasyonu söz konusu olduğunda, ZAD’a yakın bölgelerden gelinmesi için bir ortak çağrı yapılacak ve diğer bölgelerde desantralize direniş eylemleri zad.nadir.org et acipa-ndl.fr sitelerinde yayınlanacak.

Onları yeniden başarısızlığa uğratmak, farklı eylem biçim ve tekniklerinin, her birimizin yaratıcılığına da güvenilerek, değişik coğrafi ölçeklerde, ortak uygulanması yoluyla olacaktır.

İşte destek komiteleri ile görüşmelerimizden sonra ortaya çıkan eylem planları :

ZAD alanında Girişimlerini durdurmaya, yaşam alanlarını korumaya yönelik çağrı. Radio Klaxon’u (87.5 FM) dinlemek için radyolarınızla gelin. Yakın çevrede Grupların ZAD’ın kuşatılmasını, ve izole edilmesini önlemek için örgütlenmelerine ve giriş/konuk mekanına yardıma çağrı. Destek ve gereçlerin ZAD’a kolaylıkla ulaşabilmesi için polis deplasmanları ve check-point’lerinin mümkün olduğunca rahatsız edilmesine çağrı. Bölgede Operasyonun ilk gününden itibaren, bölgedeki önemli ve stratejik geçit noktalarında, yol bloke etme, trafik yavaşlatma eylemlerine çağrı. İktidar temsilcisi mekanların işgaline çağrı. Geceleri, polis ve jandarmanın kaldığı oteller çevresinde tencere-tava eylemlerine çağrı. Aynı günün akşamı, değişik eylem noktalarından itibaren, saat 18:00 de, Vilayetin önünde buluşma. Bir haftalık operasyondan sonraki ilk cumartesi Nantes’da gösteri yürüyüşü. Bölge dışında İktidar temsilcisi mekanların işgali. Bölge yollarının bloke edilmesine ve gelebileceklerin ZAD’a gelmesine çağrı.

savunma Bloke olmadan bloke etmek

Önümüzdeki haftalarda 8-9 Ekim buluşmasının hazırlığı için, alana geleceklerini bildiren bir çok grup mevcut. Operasyon işaretlerine gelmediği sürece, alanın mümkün olduğu kadar uzun süre erişilir ve trafiğin akıcı olmasını istiyoruz. Kısacası, alanı şu anda barikatlandırmıyoruz. Tamamen kapanmayıp, dışarıyla geçirgenliği olabildiğince korumak istiyoruz. Çünkü, senelerdir, bu geçirgenlik sayesinde, bu mücadele için birlikte örgütlenip, birlikte direndik. savunmaSaldırı durumunda sizi misafir ediyoruz

ZAD içinde ve dışında, misafir alanları düzenliyoruz. Bu alanlar, dinlenme, malzeme stoklanması, ikmal ve kantinler için kullanılacak ve bizleri bir araya getirecek. Unutmayalım ki, direniş günleri çok enerji ve konsantrasyon ister. Ve çoğunlukla da sabah çok erken saatlerde uyanmayı… Bu da, misafir alanlarının geceleri sakın ve sessiz olması gerekliliğine kollektif bir dikkat gerektiriyor. Sizlerden, böyle bir durumda, dört ayaklı arkadaşlarınızı getirmemenizi de rica ediyoruz. Bizim dostlarımız da, hem kendi güvenlikleri açısından, hem de konaklamada mümkün olduğu kadar az sorun olması için, alanda bulunmayacaklar. ZAD’ı hangi ruhla savunmak istiyoruz ?

2012’den beri, polis işgali ve tahliyeler sırasında neler olduğunun muhasebesini ayrıntısıyla yapacak vaktimiz oldu. Gelecek tahliye operasyonunun, 2012’nin bir kopyası olmamasını bekliyoruz. Kolektif olarak hazırlansak da, uyarlama ve doğaçlamalar büyük bir yer tutacaktır. Yine de, bazı kişiler için yaralayıcı ve üretken karşıtı olan duruş ve tavırlar konusunda bu kez önceden söz etmek istiyoruz. Ayrıca, o anlarda bizleri daha güçlü kılacak birkaç fikir vermek istiyoruz. İşte bu konudaki düşünülenlerden bazı örnekler :

Günlük yaşamımızda karşı mücadele verdiğimiz, homofobik, cinsiyetçi, ırkçı, sınıfçı, engelli düşmanı, vb davranışları çatışma yaşandığı bahanesiyle kabullenmemiz söz konusu değil. Alanı savunacak insanlara büyük bir gereksinim var, ancak, kantin, sağlık, iletişim, dinlenme alanı gibi lojistik alanlardaki roller de çok önemli. Bir bütün olarak, bu sorumlulukların nöbetleşe yapılması gerektiğini, yani bir tarafta barikattakiler, diğer tarafta onları doyuranlar olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Hatırlatmak istiyoruz ki, bu alanın savunulması, aynı zamanda kapsadığı politik olasılıkları da savunmaktır; özyönetim, kollektif ve dönen görev organizasyonu, meclis örgütlenmesi, ve çatışmaları susmadan, oydaşma gibi… Net bir şekilde anlaşılmalı ki, saldırı durumunda, bu kırsalın doğal alanları, mekanları ve canlıları üzerinde şiddet ve yoketme başlatacak olan biz değil, onlardır. Buna 2012’de olduğu gibi izin vermeyeceğiz: Direniş kararlı ve fiziki olacaktır. Alan savunmasında katılıma açık kalmak, geniş bir destek imkanını korumak ve onlara aniden baskı boyutunu artırmaları için fırsat vermemek istiyoruz. Alanı savunmaya gelenlerin çeşitliliğine saygı konusunda özel bir dikkat rica ediyor, geniş bir eylem metod ve uygulama yelpazesinin alanda birlikte var olabilmesini istiyoruz. 2012’de, barikatlar, insanlı veya traktörlü blokajlar, sabotajlar, ağaç kulübeleri, şakalar, şarkıların ve diğer yerlerdeki eylemlerin bir araya gelmesi sayesinde başarılı olduk. Bu harmanlanmış güçten bahsediyoruz. İzah etmek biraz zor olsa da, ZAD’ı savunmaya gelen misafirlerin, burada farklı mekanlarda yaşayanların, faklı direniş biçimleri olduğunu da anlamalarını diliyoruz. Süt kamyonunun, her gün uğradığı çiftliğe olabildiğince uzun süre uğrayabilmesi gibi, bazı mekanlarda fotoğraf ve video çekilmemesi gibi… Gelmeden önce, duruma tam olarak hakim olmak için mümkün olduğu kadar bilgilenin. Geldiğinizde, konuk karşılama mekanına yönelin ve kendinize sizi karşılayan arkadaşlarla uzun uzun konuşmak için zaman tanıyın. Geliş planını sitede bulabilirsiniz. Ayrıca hukuk ekibinin sitede verdiği bilgileri de gözden geçirin.

Propagandaya karşı

İktidardayken, güçlü bir halk protestosu karşındayken ve riskli bir operasyona girişmek üzereyken, genelde sahtekar bir oyuncu olunur. Havaalanı projesi taraftarlarının, her zamanki, ‘çapulcu zadcılar’, kırsalın diğer ‘teröristleri’ fantazileri, ve yalanları ile yeni propaganda kampanyalarına girişmelerini bekliyoruz. Saldırılardan önce ve saldırılar sırasında, provokatör elemanların içeri sızması, durumu bulandırarak, desteğimizi zayıflatmaya çalışması, ve üzerimizdeki baskının arttırılmasını meşrulaştırması gibi yöntemleri de beklemekteyiz. Herkesi, bu tip propagandalara kanmamaya ve onları çürütmeye çağırıyoruz. Havaalansız bir gelecek için

Hükümet, kontrol edemediğini yoketmeye çalışırken, ZAD’da hayat devam ediyor. Bu yaz sonunda, bir kütüphane ve bir karşılama mekanı doğdu, yeni yaşam mekanları, ahşap ve toprak etkinlikleri için bir hangar inşa edildi… Tehdit ve söylentiler, geçtiğimiz cumartesi günü, patates hasatı ve şenliğini yapmamıza engel olamadı. Savunma hazırlıklarını sürdürme kararlılığımız, ne kalıcı mekanların inşasını ne de bu mücadelenin zenginlikleri olan dostluk zincirleri kurmamızı engelliyor.

Tüm çeşitliliğimiz ile bir arada, proje sonrasını hazırlıyoruz! Size ihtiyacımız var savunma İşgal, direniş, ekim

Şu anda, tüm hazırlıklar için acil bütçe eksikliğimiz var. Destek operasyonları, bağış kampanyaları yeniden başlarsa, hoş geldiler…

Çek yollamak isteyenler « Vivre sans aéroport » adına şu adrese gönderebilirler : Herbin, Liminbout, 44 130 Notre-Dame-des-Landes

Virman için banka numaralarımız IBAN : FR83 2004 1010 1111 6285 2D03 236 BIC : PSSTFRPPNTE Traductions & rédaction par Kedistan. | Vous pouvez utiliser, partager les articles et les traductions de Kedistan en précisant la source et en ajoutant un lien afin de respecter le travail des auteur(e)s et traductrices/teurs. Merci. Kedistan’ın tüm yayınlarını, yazar ve çevirmenlerin emeğine saygı göstererek, kaynak ve link vererek paylaşabilirisiniz. Teşekkürler

Ekteki dokümanlar

  • Belge (PDF – 1.2 Mb)