Zone A Défendre
Tritons crété-e-s contre béton armé

Ana sayfa > Textes > Communiqués et appels du mouvement anti aéroport > KCK’nin çağrısına yanıt olarak, Notre Dame des Landes ZAD’dından özerklik (...)

KCK’nin çağrısına yanıt olarak, Notre Dame des Landes ZAD’dından özerklik açıklaması

Çarşamba 7 Ekim 2015

Bu makalenin tüm sürümleri : [عربي] [English] [Español] [français] [òc] [òc] [Türkçe]

Kürdistan’daki mücadele eden kadınlara ve erkeklere,

Buradan Türkiye’deki gelişmeleri takip ediyoruz. Türk devletinin sizlere saldırılarına karşı, sizlere desteğimizi ifade ediyoruz.

Başbakanın hoşuna gitmeyen seçim sonuçlarına tepkisi olan bu savaş ve halkın hiyerarşisiz bir örgütlenme isteğiyle çatışıyor.

Özerk yönetim cağrınızı duyduk ve dağlar, sınırlar ötesinden yanıt vermek istiyoruz. Kürdistan’da gelişen demokratik konfederalizm sürecini dikkatle izliyoruz.

Hiyerarşisiz alt-yapı ile Devlet-Millet projesinden bağımsız otonom örgütlenme arayışında kendimizi sizlere yakın hissediyoruz.

Devletlerin her zaman asimilasyon ve imha politikaları taşıdıklarını biliyor ve bütün toplumları, hiç bir dini, etnik, vs. kriteri gözetmeden dahil eden sürecinize hayranlık duyuyoruz.

Mücadelenin içinde yer alan LGBTI hareketi ve temel bir rol oynayan kadın hareketinin önemini sizlerle paylaşıyoruz.

Stratejik bağımsızlığınız ve öz savunma prensiplerinize saygı duyuyoruz.

Size Fransa’da, Notre Dame des Landes’daki ZAD’dan sesleniyoruz. (ZAD : « Zone A Défendre », « Korunacak bölge ») Bir havaalanı projesine karşı 45 yıldır süren bir mücadelenin içindeyiz, ve 2009 yılından beri bölge düzenlemesine karşı yasadışı olarak bu bölgeyi işgal etmekteyiz. Çeşitli öz savunma uygulamaları sayesinde, inşaa girişimlerini engelledik, ve ardından, 2012’de boşaltmalara direndik. Bugün farklı ufuklardan gelen yüzlerce insan, yaşamaya devam ediyor ve değişik yöntemlerle öz yönetimimizi düzenliyor. Beslenme, barınma, saglık, adalete karsı korunma şekillerini, bilgi, kaynak, altyapı ortaklığını, tekrar sahiplenmeye ve bunları başka mücadelerle de paylaşmaya çalışıyoruz.

Önce IŞİD’in saldırısına uğrayan, Kürdistan’daki bu yapılanma, şimdi de türk bombaları altında eziliyor. Fransa devleti, IŞİD’e karşı kahramanlar aradığı dönemde Kürt’ler için övgü dizeleri yazarken, bugün, utanç verici bir şekilde, terörizmle mücadele adı altında, kürt militanları bastırmaya çalışan eden Erdoğan’ın sürdürdüğü savaşın önünde susuyor ve kürt militanları. Biz, onları karşılamaya hazır olduğumuzu açıklıyoruz!

Bakûr (Kuzey Kürdistan) halkı, ve özellikle kuşatma altındaki şehir halklarıyla dayanışma!

Milliyetçi türkler tarafından saldırıya uğrayan kürtlerle dayanışma !

Ekteki dokümanlar

  • Belge (PDF – 27.2 kb)